Sportovní plavba z Lubecku II

Baltické moře v červnu je nejkrásnější. Magicky dlouhé dny a noci pouze na pár hodin. Sluníčko poctivě hřeje a počasí je bouřlivé pouze občas. Co je ale zcela nevídané, to je takřka nulový turistický ruch, který v této době bude. Všichni ještě sedí doma a vy si tak budete moci užít moře a přístavy takřka bez lodí. To se vám v červnu na Baltu jindy nepoštěstí. Doufám☺ 

Baltické moře

15.6.-22.6.2020

7 dnů

10 000 Kč / osobu

Vladimír Hombre Krška

Trasa plavby už by měla být jistější. Dánsko již by mělo být otevřené a Rujána také. Švédsko je ale stále sázka na jistotu a zdravý rozum. Je to dobrý pocit, přistát, jít na kafe do kavárny a dát si pivo v přístavní krčmě. 

Dech centrálního Baltu je rychlý a omamný. Je hrozivý a studený. Snad nikde na severu není mořské dno tak poseté vraky, jako právě zde. Rozlohou sice malý, ale svými přírodními a historickými poklady velmi cenný. Malá hloubka Baltu způsobuje opravdu nepříjemné vlnění, které špatně snášejí i námořníci vracející se z plavby kolem světa. Uvidíte, že nepřeháním:-) 

I cena druhé plavby je stále ještě nízká. Chceme, abyste mohli konečně na slaný mořský vzduch a nestálo to moc peněz.

Termíny a cena

 • Cena plavby:  10 000 Kč / osobu
 • Cena zahrnuje: plavbu s kapitánem
 • Cena nezahrnuje: pohonné hmoty, přístavní poplatky, dopravu a jídlo
 • Počet osob: 6 členů posáky + kapitán 
 • Loď: BOOMERANG, REINKE 15M
 • Doprava: individuální 

Pro koho je plavba vhodná

 • pro zkušené i začínající jachtaře
 • pro všechny, kdo se chtějí trochu zotavit po dlouhém pobytu doma
 • pro všechny, kdo se chtějí zlepšit ve svých jachtařských dovednostech

Co se během plavby naučíte

 • řídit loď během plavby pod vedením zkušeného kapitána
 • klasickou navigaci pomocí mapy a kompasu
 • plavbu za každého počasí
 • odolávat nástrahám počasí a mořské nemoci

Průběh plavby

Plavba bude probíhat ve dne i v noci, posádka bude držet pravidelné hlídky, každý člen posádky bude pracovat samostatně, ti méně zkušení pod dohledem zkušených jachtařů, pluje se takřka za každého počasí a velkým přínosem je právě výuka plavby v každých podmínkách. 

Je nutné mít kvalitní jachtařské oblečení a holínky a teplé oblečení dospod. Pokud si takové oblečení hodláte koupit, rádi vám poradíme s jeho výběrem.

Trasa plavby 

Délka trasy: cca. 400-500 NM

Baltické moře v červnu je nejkrásnější. Magicky dlouhé dny a noci pouze na pár hodin. Sluníčko poctivě hřeje a počasí je bouřlivé pouze občas. Co je ale zcela nevídané, to je takřka nulový turistický ruch, který v této době stále ještě bude. Většina lidí ještě bude sedět doma a vy si tak budete moci užít moře a přístavy takřka bez lodí. To se vám v červnu na Baltu jindy nepoštěstí. Doufám☺ 

Z Lubecku zamíříme severovýchodním směrem na dánský ostrov Loland a dále poplujeme podél jižního pobřeží Švédska. A toto pobřeží opravdu má co nabídnout. První zastávkou ve Švédsku může být přístav Trelleborg s krásně rozvinutou přístavní restaurační kulturou☺  Další plavba povede do malého přístavu Kaseberga, kde navštívíme Ales Stenar, prastaré stojící kameny ve tvaru vikingské lodi postavené na louce nad mořem. Atmosféra tohoto místa vám učaruje, ať připlujeme ve dne nebo v noci. Stáří  kamenů se odhaduje na 5,5 tisíce let. 

Krátká plavba z Kasebergy k ostrůvkům Frederikso a Christianso bude odměněná návštěvou míst, kde přes zimu žije pouze pár obyvatel. Jsou to buď rybáři nebo umělci, tvořící zde v umělecké odloučenosti. Procházka po obou ostrůvcích spojených otočným můstkem zabere asi hodinu a bude to hodina, na kterou nezapomenete. Obzvláště, když si představíte, že tato procházka by byla jediným pohybem, který byste měli při odloučeném životu na ostrovech během dlouhých zimních měsíců. Velký maják, věž na uzení sleďů, budova bývalých kasáren, děla na hradbách, nízké domky, neustálý hukot moře a vlezlá vlhká zima provázená většinou silným větrem se vám dostane pod kůži a zakoření ve vás jako zážitek, který určitě budete chtít zopakovat. Ne příliš často, ale budete chtít. To vám garantuji☺.  Pouze několik mámo mil západně je dánský ostrov Bornholm, jež patří bezesporu ke klenotům centrálního Baltu. Svaneke je malý přístav lovců sleďů a jeho kouzlu podlehne každý, obzvláště když návštěvu okořeníte rybími hody v přístavní restauraci s výbornými sledi, slanečky, platýsy a všemi dalšími rybami, které na Baltu můžete chytit a celé to zapijete místním pivem. 

Podél severního pobřeží Bornholmu se přesuneme do přístavu Hammerhavn a navštívíme starý křižácký hrad Hammerhaus. Je to podmanivé místo v krásné přírodní rezervaci. Pokud bude dobré počasí, můžeme si půjčit kola a vyrazit k nějakému z velkých kruhových kostelů, které ve středověku sloužily jako pevnosti proti nájezdníkům ze severu i z jihu. 

Podél jižního Švédska zamíříme do Falsterbo kanálu a do Kodaně. Proplujeme kolem Malé mořské víly a přistaneme v Nyhavnu (mělo by zde ještě být místo) v centru města. Je to jako stát s lodí na Václaváku. Hned vedle všemožných restaurací, barů, památek a muzeí. Každý si přijde na své, i když na to nebude moc času. Z Kodaně už se otočí,e zpátky na jih do Německa a podle toho, kolik nám zůstane času, navštívíme nějaký z malých přístavů po cestě.

Trasa plavby záleží nejenom na počasí, ale také na tom, jak se budou uvolňovat opatření. Pokud již to bude v pořádku, čekají nás také dánské ostrovy a Rujána.

BOOMERANG

BOOMERANG je 16 m dlouhá hliníková plachetnice postavená a vybavená pro plavbu v těžkých podmínkách.

Více informací o lodi