Sportovně-expediční plavba za polárním kruhem

z Islandu, přes Jan Mayen do Tromso

Plavba za Polárním kruhem je nezapomenutelným zážitkem. Klid a odlehlost Arktidy je ohromující a její rozlehlost a osamělost ve vás vyvolává neustálé  chvění a napětí.

Sportovně-expediční plavba z Islandu přes Jan Mayen do Tromso

25.7.-10.8.2022

16 dní

50 000 Kč / osobu

Kapitán Vladimír Hombre Krška

Plavba za Polárním kruhem je nezapomenutelným zážitkem. Klid a odlehlost Arktidy je ohromující a její rozlehlost a osamělost ve vás vyvolává neustálé  chvění a napětí. Napětí, které skončí, až když se opět dostanete do obydlených míst, napětí, které vám bude chybět, až skončí. Miliony ukřičených ptáků na vysokých útesech a velryby vyfukující oblaka kondenzující páry, viditelné v chladném vzduchu na mnoho mil. Nejsevernější činná sopka na světě. To vše na vás čeká. To vše na vás číhá.

Termín, cena a doprava

 • Cena plavby:  50 000 Kč / osobu
 • Cena zahrnuje: plavbu s kapitánem, pohonné hmoty a přístavní poplatky
 • Cena nezahrnuje: dopravu a jídlo
 • Počet osob: 7 členů posádky + kapitán 
 • Doprava: individuální 

25.7.-10.8.2022

Kapitán: Vladimír Hombre Krška
OBSAZENO

Pro koho je plavba vhodná:

 • pro milovníky dlouhých a náročných plaveb
 • pro odolné zkušenější jachtaře
 • pro obdivovatele odlehlých míst, kam se na lodi jinak nedostanete - celá plavba probíhá za Polárním kruhem
  pro všechny, kdo chtějí vidět velryby
 • pro pojídače ryb, protože tresky a sledě taháme z vody po desítkách
  pro všechny, co chtějí zažít den, co nekončí

Co se během plavby naučíte

 • klasickou navigaci pomocí mapy a kompasu
 • plavbu za každého počasí
 • odolávat nástrahám počasí a mořské nemoci
 • řídit samostatně loď během dlouhé nonstop plavby
 • pečovat o loď v oblasti plavby, kde se můžete spolehnout pouze sami na sebe

Průběh plavby

Plavba bude probíhat ve dne v noci, posádka bude držet pravidelné hlídky, každý člen posádky bude pracovat samostatně, ti méně zkušení pod dohledem zkušených jachtařů, pluje se takřka za každého počasí a velkým přínosem je právě výuka plavby v každých podmínkách. Návštěvy přístavů se konají v době připlutí, tedy ve dne nebo v noci:-)

Je nutné mít kvalitní jachtařské oblečení a holínky a teplé oblečení dospod. Pokud si takové oblečení hodláte koupit, rádi vám poradíme s jeho výběrem.

Trasa plavby

Délka trasy: cca. 1050-1200 NM

V červenci bývá Severní ledový oceán nad Polárním kruhem poměrně klidný a většina bouří se prožene jižně od Islandu.

Z Akureyri zamíříme k ostrovu Hrisey a již během plavby nejspíše poprvé uvidíme velryby. Další ostrov Grimsey patří také k Islandu a leží přímo na Polárním kruhu. Zde se podíváme na kolonie papuchálků, dáme si pivo v místní restauraci, nachytáme hromady tresek pro zásobení lodní kuchyně a na delší dobu se rozloučíme s civilizací tak, jak ji známe. Další plavba nás povede k více nežli 300 Nm vzdálenému ostrovu Jan Mayen, kde se nachází norská polární základna. Ostrov je divoký a rozeklaný a v jeho severní části se nachází nejsevernější činná sopka na světě Beerenberg (2277 m vysoká). Pokud budeme mít štěstí a mraky se roztrhají, uvidíme dokonale komolý kužel vrcholu sopky. Celý bílý, protože je to obrovský ledovec.

Je to pohled, na který se nedá zapomenout. Navštívíme polární stanici na východním pobřeží a seznámíme se s její pohnutou historíí. Za studené války zde byla americká základna pro sledování a poslech sovětských atomových ponorek. Od polární základny nás plavba povede podél postupně se zvedajícího pobřeží, lemovaného čedičovými útesy plnými ptáků plnících vzduch ohlušivým křikem, až na sever ostrova k Nordkapp.

Západně od Nordkappu pomalu a vytrvale teče do moře ledovec. Je to neuvěřitelný pohled na obrovské kusy ledu, jak se utrhávají z ledového jazyka a řítí se do moře. Zde se poprvé potkáme s ledovými krami, právě z tohoto ledopádu. Navštívíme i Nordkapp, pokud to počasí dovolí, projdeme se mezi obrovským množstvím dřívím naplaveného ze Sibiře, vystoupíme ke koloniím mořských ptáků a uctíme památku vědců, kteří zde zahynuli během dvou oxfordských expedic. Nejlepší mapy ostrova jsou již 150 let staré a nakreslila je Rakousko-Uherská polární expedice, která zde strávila zimu. Ostrov Jan Mayen je fascinující, těžko dostupné místo. 

Z  Jan Mayenu zamíříme severním Atlantikem východním směrem a po 500 Nm doplujeme na Lofoty. Z Lofot již bude program zcela závislý na čase, který pro objevování krás tohoto souostroví zůstane. Konec trasy je v Tromso

BOOMERANG

BOOMERANG je 16 m dlouhá hliníková plachetnice postavená a vybavená pro plavbu v těžkých podmínkách.

Více informací o lodi